Hareketlilik her zaman insan yenilikçiliğinin ve teknolojik ilerlemenin öncüsü olmuştur. Zaten, bildiğimiz hareketlilik, bilgisayar cihazlarının ve İnternetin gücünden yararlanan geleneksel olmayan oyuncuların girişi sayesinde önemli bir değişim yakalıyor. Ancak çok az şeyin mobilite üzerinde büyük bir etkisinin olması ve bunun sonucunda ortaya çıkacak muazzam veri miktarlarındaki artışın gün geçtikçe artma eğilimi göstermesi muhtemeldir. Aslında, veri toplama, aktarma, depolama ve dağıtım gelecekteki mobilitenin temel bir bileşenleri olacağını düşünüyorum. Bu tür verileri ilk adımdan son adıma kadar yönetmek, benzeri görülmemiş zorluklar doğuracaktır. Bu hareketlilik dalgası gün geçtikçe artacak ve rekabette öne çıkacak olan piyasa oyuncuları bu yeni dünyaya hazırlanmak için proaktif adımlar atan oyuncular olacaktır. Aşağıda sizlerle paylaşacağım başlıklar, mobilitenin gelecekte değişmesi muhtemel en önemli yollarından bazılarıdır ve elde edilen veriler bu başlıkların bir parçası olmaya devam edecektir.

Araç sahipliği durumu

Ortaya çıkan yeni çözümler (Araç paylaşımları) hareketliliği kolaylaştırıyor ve işe gidip gelmeyi daha verimli hale getiriyor. Okuduğum bir rapor 2030 yılına kadar şehirlerde araç satışlarının üçte ikisinin paylaşılacağını öngörüyordu. Araba üreticilerinin araç üretmeye devam etmesi gerekecek, ancak mülkiyet ve kullanımdaki değişiklik dağıtım ağlarının yeniden düşünülmesini gerektirecektir. Paylaşılan mobilite yepyeni bir veri ekosistemi yaratacak olsa da, sahiplikteki düşüş araç üreticilerinin ellerinde verilerde bir düşüş görecekleri anlamına geliyor. Özellikle geleneksel olarak müşterileri düzenli olarak yeni bir modele yükseltmeye teşvik etmek için kullandıkları sahiplik verileriyle müşteri ilişkilerini yönetemeyecekler. Araba paylaşımında, müşteri ilişkileri daha kısa bir ömre sahip olacaktır.

Nesnelerin İnterneti’ne bağlı olma durumu

Her ne kadar ortak mülkiyete yönelik ortak bir yönelim olsa da, önemli sayıda insan hala sahip olduğu otomobilleri tercih edecektir. Ancak bireysel araçların bile belirgin şekilde farklı bir dünyada var olacağı açıktır. Nesnelerin İnterneti, her yerde olduğundan daha fazla bağlantı sağlanacak ve veri merkezli olarak her yerde bulunacaktır. Gelecekteki otomobiller tarafından yakalanan, saklanan ve analiz edilen elektronik veriler, yakıt tüketiminden genel rota duraklarına kadar her şeyi kapsayacaktır. Gelecekteki özellikler, giderek artan oranda veri odaklı ve sofistike araçlar yaratan mevcut teknoloji üzerine inşa edilecektir.

Otonom Arabalar

Otonom araçlar gelecekteki hareketliliğin kaçınılmaz bir parçasıdır. Zaten, Alphabet, Uber ve Tesla gibi büyük şirketler tamamen özerk otomobil üretme konusunda büyük ilerleme kaydettiler. Bu eğilim sadece büyümeye bağlıdır. Otonom araçlara en büyük engellerden biri üçüncü taraflara bağımlılık olmuştur. Bunun nedeni, özerkliğe ulaşmak sadece arabanın içinde hangi özelliklerin olduğuyla ilgili değildir. Ayrıca, GPS sistemleri, IoT sensörleri, altyapı sağlığı ölçümleri ve diğer benzer sistemler aracılığıyla otomobil sistemlerinin dış dünyayla ne kadar iyi iletişim kurduğu da. Bunun için pazar büyüdükçe, yalnızca bu farklı sistemlerin ve verilerinin daha fazla yakınlaşmasını bekleyebiliriz.

Gelecekteki Mobilite ve Dijitalleşme Manzarası

Akıllı telefonların çoğalmasıyla birleştiğinde hemen hemen her yerde bulunan İnternet erişimi, modern tüketicinin hizmet beklentilerini önemli ölçüde artırmıştır. Tüketiciler, daha akıllı ve alakalı içerik sunmak için çevrimiçi tercihlerini ve alışkanlıklarını kullanan işletmelere zaten alıştılar. Hareketlilik servis sağlayıcılarını daha düşük bir standartta tutmayacaktır. Müşteriler, cihazlar ve kanallar arasında kesintisiz ve şeffaf seyahat deneyimleri beklemektedir. Hareketlilik oyuncuları ve servis sağlayıcıları, sistemlerini entegre etmeli, doğru API’leri dağıtmalı ve tüketicinin deneyimini geliştirmeye odaklanan platformlar oluşturmak için müşteri verilerini kullanmalıdır.

Dinamik Müşteri Yolculukları

Hareketliliğin geleceği, esneksizlikte bir düşüş ve seçimde ve esneklikte bir artış ile bize kendisini gösterecektir. Müşterileri belirli rotalara ve duraklara zorlamak yerine tüketicilere yolculuklarını belirleme konusunda daha çok yetkiler verecektir. Otomobil üreticileri, nakliye hizmeti sağlayıcıları ve mobilite araçları, müşteri tercihleri ve deneyimlerinde gelişen bir ekosistem yaratırken, lineer yollarla ilerleyenler arabaların arka koltuklarında kalmaya devam edeceklerdir. Bu ekosistem, yalnızca zengin ilgili verilere sıkıca ilişkilendirilmişse etkili olabilir. Makine öğrenimi ve yapay zeka, her müşterinin ihtiyacına uyacak şekilde seçenekleri analiz ederken, özelleştirirken ve dinamik olarak ayarlarken kullanışlı olacaktır.

Bu Büyük Resim İçerisindeki Veri Güvenliğinin Yeri Nedir?

Yukarıdaki eğilimler, bugün bildiğimiz gibi hareketliliğin doğasından radikal ve iddialı değişim olacaktır. Bu tür bir inovasyonun yeni risklerle gelmesi veya mevcut riskleri daha da artırması kaçınılmazdır. Otonom taşıtlar saldırıya uğradığında ya da Uber vb. taksi uygulamalarında müşteri verileri ortaya çıkarsa, potansiyel felaketi bir düşünün. Bunlar sadece şu anda öngörebileceğimiz riskler. Çok fazla istenmeyen sonuç olabilir. Bu, veri güvenliğine olan ihtiyacı her zamankinden daha kritik hale getiriyor. Örneğin, paylaşılan araçlar düzinelerce veya yüzlerce kullanıcının verilerini içerebilir. Bu onları dijital hırsızlar için cazip bir hedef yapar. Bağlantılı ve Otonom arabalar fidye yazılımları için yeni yollar yaratır. Sadece kullanıcı gizliliğinden ödün vermekle kalmaz, aynı zamanda yetkisiz kişilerin veya bir aracı kontrol altına alan bir yazılımın kullanılması ciddi güvenlik riskleri oluşturur. Gelecekteki mobilite bu nedenle veri güvenliğine yeni ve kapsamlı bir yaklaşımla el ele gitmelidir.