1. Deep Web Nedir?

Kişisel sunucular kullanarak herkesin erişimine açık olmayan özel ağlarda barınan sitelerin olduğu, bildiğiniz internetten farklı bir alandır. Google’ın görsel arama sayfasında Deep Web diye bir arama yaptığınızda muhtemelen göreceğiniz fotoğraf Ice Berg buzulu olacaktır 🙂
Uzmanlar oradaki webi en iyi bu fotoğraf ile şemalandırıyor. Bu ölçümleme 960.000 dark net kullanıcısı olduğu için yapılıyor. Normal interneti 2-3 milyar insan kullanabilirken, deep web tarafında bu rakam 1 milyon civarında bulunuyor.
Beyaz görünen yer bizim gezindiğimiz bölge, suyun içindeki yer ise derin web. Peki bu kadar insan beyaz bölümde geziyorken orada neler olabilir ki? Gerçekten merak uyandırıcı öyle değil mi?
Her şeyi bulmamıza yardım eden Google, Yahoo, Yandex, Bing gibi arama motorları tarafından bu siteler neden indexlenmiyor? Neden hızları ile nam salmış Google Chrome, Firefox, Opera gibi tarayıcılar bu siteleri açamıyor? Hadi bu arka sokakta neler oluyor detaylı bir şekilde inceleyelim.

2. Arama motorlarının sınırlarının bittiği yer

Dark nette gezinmek için özel modifiye edilmiş tarayıcılara, işletim sistemlerine, bağlantı teknolojilerine ihtiyacınız var.
Deep web ile ilgili bilinen webde arama yapmaya başladığınızda karşınıza çıkacak ilk done, Tor Browser olacaktır. Bu tarayıcı ile Tor ağına kurulan bağlantı sayesinde p2p (Peer-to-peer) yani, İki veya daha fazla istemci arasında veri paylaşmayı mümkün kılan bir ağ iletişiminin içine giriyorsunuz.
Tor Browser kullanarak bir anlamda güvenliğinizi hiçe sayıyorsunuz ancak gündelik hayatınızda bu tarayıcı kullanınca, özel servisler, hack unsuru içeren öğeler tarafından takip edilme olasılığını bir nebze de olsa ortadan kaldırabiliyorsunuz.
Deep web’e Google, Yahoo, Bing ya da diğer arama motorları ile giriş yapılamaz. Bu dünyada boy gösteren tüm siteler, arama motorları tarafından indekslenmediği için -yani arama sonuçlarında gösterilmediği için- o kapsamda yer alır.
İndekslenmemelerinin sebebi ise, kullanıcı güvenliğinin olmaması, suç kapsamına giren içerikler vb. şeklinde sıralanabilir.

3. Erişilebilir web’in arkasında bir dünya

Dark web’e ulaşmak mümkün olsa bile iletişim için çok ama çok iyi İngilizce biliyor olmanız gerekiyor. Aksi halde sadece, açılmayan sitelere ve bilgisizce dolaştıktan sonra aman bu da neymiş be diyerek kapattığınızla kalırsınız.

Oralara girdiğinizde birkaç terim ve bu terimlerin anlamlarını bilmeniz gerekecek.
Forumlarda da, bloglarda da faydalı görünen linklere tıklamak gibi bir alışkanlığınız varsa bu alışkanlığı orada devre dışı bırakmanız gerekecek. Aksi halde derin yerlerde gerçekten hacker olan kişiler ve bu kişiler tarafından hazırlanmış tor ağını bile alt edebilen virüsler bulunabilir.

4. Deep web’e nasıl girilir?

İnternetin arka bahçesi denilen deep web’e girmek için özel tarayıcılar kullanmak gerekiyor.
Günümüzde bunun en popüler yolu yukarıda da söylediğimiz üzere Tor Browser. Tarayıcıyı bilgisayarınıza kurduktan sonra, deep webe giriş yapabilirsiniz.Ancak sonraki aşamada standart internet kullanımındaki gibi Google’a girip arama yaparak bir şeylere ulaşabileceğinizi düşünmeyin.
Tor, anlık olarak konumunuzu değiştirir, Aynı anda hem Brezilya’dan hem de İsviçre’den giriş yapmış gibi görünürsünüz ve anonimliğinizi koruyabilirsiniz. Bu, VPN servisleri gibi tercih edilen bir yapıdır.
Tor ile bilinen popüler dizinlere girebilirsiniz, ancak bu şekildeki erişiminiz çok kısıtlı olacaktır. Tüm sitelerin, .onion uzantılı değişken adresleri olur. Bu sitelere ulaşmak için de, belirli liste sitelerine ulaşmanız gerekiyor. Standart domainler, standart url’ler yerine genellikle, .onion ve .clos uzantılı domainlerden oluşur. (xqz3udsrneuzhaeo.onion/.clos, 4eiruntyxxbgdfddfg.onion/.clos) gibi. (bu domainler temsilidir. gerçeklikle ilgisi yoktur.).onion.clos gibi adresler görebilirsiniz.

Deep webin Wikipedia’si

Yalnızca yönlendirme ile giriş yapabileceğiniz sitelere ulaşmak için, deep webin ‘görünen yüzü’nün giriş kapısı Hidden Wiki’ye girebilirsiniz. Bu dünyayı merak edip de girmeye karar verenlerin uğradığı ilk nokta orasıdır. hiddenwiki.org adresinde, derinlere ilişkin bilgiler yer alır. Ancak orası da dahil olmak üzere, içeriğin çok büyük bir kısmı İngilizcedir.

5. Deep web’e girmek bir suç mu?

Dark Web’e girmek suç değildir. Ne tarayıcı olarak Tor kullanmak, ne de deep web’e girmek bir suç unsuru içermez. IP adresinizi, güçlü altyapısı ile anlık olarak değiştiren bir anonimite aracı olan Tor Browser ile standart internet erişimi de sağlayabilirsiniz, tercihinize kalmıştır.
Deep webin legalliğine tekrar dönersek, evet girmek legaldir. Ancak içerik türünün % 95’inin yasa dışı olduğu bir yerde dikkatli olmak gerekmektedir.

6. İnternetin derinliklerinde sizi ne bekliyor?

Bir blogger ya da forum moderatörü olabilirsiniz. Gördüğünüz, duyduğunuz konuları tartışabilirsiniz. Sitenizi ziyaret edenler ise bu yazdıklarınızı okur ve bilgi edinir.
Deep web’de ise durum biraz değil bayağı farklıdır.
Deep web de sörf, search yaparken .CLOS- .LLL- .ONION uzantısına sahip, bilinen web sitelerinin yazılımlarına benzer mantıkta çalışan sitelerle, bloglarla karşılaşabilirsiniz.
Bilinen adıyla deep web bizim adlandırdığımız adla dark net ortamı kötü amaçlara hizmet etmekten başka bir iş yapmıyor.
Dark net aslında özgürlüklerin temsili olarakta adlandırılıyor.

7. Resmi para birimi: Bitcoin

Darknet üzerinde dönen paranın 1 yıl içinde 2-3 milyar dolarlık bir rakama ulaştığı konuşuluyor.
Kötü amaçlı hizmetlerden yararlanmak için bir ücret ödemeniz gerekiyor. Bu ödemeyi yapmayı kabul etseniz bile banka havalesi, eft ya da adınıza kayıtlı bir kredi kartı orada geçersiz olacaktır.
Silkroad terimini Dark Market olarak düşünebilirsiniz. Bu pazardan yapacağınız her alışverişin karşılığında Bitcoin paralarına sahip olmanız gerekecek.
1 BTC’in dolar ya da TL karşılığı tıpkı borsalarda olduğu gibi tekliflere bağlıdır.
Bu para türünü ister harcamalarınızda kullanabilir isterseniz bitcoin bounty hunter‘lara satabilirsiniz.
Bu para birimine sahip olmanız için evvela sıkı harcamalar yapmanız gerekiyor. Özel bilgisayarlar, yazılımlar almanız gerekiyor ki, günümüz şartları bunu kabul edilebilir olmanın dışına çıkarıyor. Bu gereksinimleri karşılasanız bile 1 Bitcoin üretmek neredeyse yıllarınızı alır.
Dark net sadece ticari amaçla kullanılan bir yerden farklı bir yer değil. Silkroad denilen ve FBI tarafından kapatılan e-ticaret sitesinin Amazon, eBay gibi sitelerden bir farkı yoktur.
Silkroad kapatılana kadar tüm işleyiş bu site üzerinden yürütülüyordu ve sitenin üst düzey yöneticileri arasında FBI ajanları da bulunuyordu.
Bitcoin tarihine biraz inmemiz gerekirse; 2014’te dijital dünyada en çok ses getiren olaylardan birisi ‘Bitcoin’ olmuştu. Mazisi daha da eskilere dayanan dijital para birimi Bitcoin, bir anda değerini 1000 dolardan yukarıya taşıyınca, dünyanın dikkatini çekti. BTC’nin popülerliği ile birlikte, yatırım amaçlı alım satımı da başlamış olsa da ortaya çıkış süreci ve kulanım alanı yine deep webe dayanır.

8. Web’in katmanları teorisi

İnternet, bir bilgi depolama sistemi değildir. Belirli terminaller arası iletişim, veri aktarımıdır. Deep web denen dünya da, esasında insanların kendi sunucularını kullananarak, içeriklerine herkes ulaşamasın diye geliştirdikleri kapalı ve özel bir ağ. Erişilebilirliğe göre, deep web ve şu anda içinde bulunduğumuz standart dünyanın yer aldığı katmanlar şu şekildedir;

Seviye 1 (Surface web)

Özel bir tarayıcı kullanmadan erişilebilen, yüzeydeki web. Sosyal ağlar, haber siteleri ve şu ana kadar Google’ı kullanarak giriş yapmış olduğunuz tüm siteler.

Seviye 2 (Bergie web)

Arama motorları ile erişemeyeceğiniz web içerikleridir. FTP serverlar, indekslenmeyen yetişkin içerikler bu seviyede yer alır. Arama motorları ile bu içeriklere ulaşmanız neredeyse imkansızdır, çünkü ya arama engeli almışlardır ya da sırada en sona atılmışlardır.
bundan sonraki seviyeler için proxy kullanmanız gerekmektedir

Seviye 3 (Deep web)

Proxy seviyesi
Seviye 3 iki gruba ayrılır. İlk grupta yer alan proxy ile erişilebilen siteler, .onion uzantısına sahip olmayan ancak arama motorları tarafından engellenmiş, illegal içeriğe sahip her türlü sitenin bulunduğu kapsamdadır. Yasadışı araştırma sonuçları, hacker gruplarına ait içerikler, VIP dedikodular, PC güvenliği ile ilgili konular bu seviyede yer alır.
Tor seviyesi
Deep web dünyasının gerçek sınırları burada başlar. Siteler kişisel sunuculardadır ve .onion uzantılarına sahiptir. Erişiminizi arama motorları ile değil, yalnızca dizinler üzerinden yönlendirme ile sağlayabileceğiniz deep web sitelerinin içerikleri, ‘ağırlıklı olarak şehir efsanelerine dayanıyor olsa da’ şöyledir:
Hacklenen sunucuların verileri, data tüccarları, gizli devlet belgeleri, wikileaks belgeleri, casuslar tarafından satılan devlet sırları, federal bilgiler, istihbarat bilgileri, illegal bilimsel araştırmalar, bilim adamları, shell network, assembly programcıları, gerçek hackerlar, microsoft gizli ağ bilgileri, güvenlik ve data analistleri vb.
Bu siteler kişisel sunucularda ve genellikle html kodlama ile hazırlanmış sitelerde yer alır. Site sahipleri sunucularını korumak için her şeyi yapabilirler.

Seviye 4 (Charter web)

Seviye 4 de iki grupta incelenir, Tor Browser kullanarak giriş yapabileceğiniz ilk düzeyde, hiddenwiki ya da diğer standart dizin siteleri üzerinden kolaylıkla ulaşamayacağınız adresler yer alır. Bu sitelerin içeriklerine yönelik iddialar şu şekildedir; (iddialar demek gerekiyor, çünkü deep web şehir efsaneleri ile de dolu bir dünya, aşağıda yazanların önemli kısmının kanıtı yoktur)
Gizli şirket ve piyasa bilgileri, önceden belirlenmiş milyonluk bahis sonuçları, milyar dolarlık satışlar, dünyaca ünlü silah kaçakçıları, tank – füze- savunma sistemi satışları, yasaklanmış filmler – videolar – kitaplar – müzikler, üst düzey görevlerde bulunan devlet casusları, önemli ses kayıtları, paralı askerler, paralı ordular, paralı özel timler, kara kutular, aşırı illegal ve yasaklanmış adult içerikler, detaylı gizli wiki ansiklopedileri, yasaklanan kimyasalların ve ilaçların ticareti, kan bankalarından kaçırılan kanların ticareti, illegal deneyler için insan denek aranması…
Buraya kadar bahsettiğimiz kısma her internet kullanıcısı, Tor Browser ile girebilir, ancak bundan sonrasında…

9. Erişim sağlamak için bir web tarayıcısına değil, özel cihazlara ihtiyaç duyulan ‘Kapalı Sistem’

Her internet kullanıcısının Tor ile erişiminin olduğu kısmı geride bıraktık. Charter web olarak adlandırılan özel erişim seviyesine, yalnızca belirli router cihazlar ile girebilirsiniz.
Dünyada çok az kimsenin erişiminin olduğu ‘closed shell system’ olarak adlandırılan bu ulaşım yolu, belirli cihazlar olmadan yapılamaz. Bu cihazlara ulaşmak da kolay değildir. Özel işletim sistemine sahip bu cihazlara, kendine has mimariye sahip CPU monte edilir, onun ardından erişim frekansına girebilirsiniz. Bahsettiğimiz özel cihazlara sahip değilseniz, bu kısma ve daha derinlere erişiminiz yoktur.

Closed shell system

Sitelerin uzantısı .clos olarak bilinir. Yukarıdaki ekran görüntüsünde, şifrelenmiş bir .clos sitesi görüyorsunuz. Uygun frekansa girebilecek bir router sahibi olmadığınız için, kriptolu hali normal kullanıcılara bu şekilde görünmektedir.

Wikileaks belgeleri bu seviyeden çıkmıştır

Dünyayı sarsan Wikileaks belgelerinin kapalı sistemde derlendiği ve üst katmanlara -aramıza- ulaştırıldığı söylenmektedir. Kurucu Julian Assange, dark net için önemli bir figürdür. Gizliliğin seviyesini bu olayla da anlayabilirsiniz.

Kapalı sistemde neler var?

Yapay zekalı ölüm makineleri, yapay zeka işlemcileri, GGGEQP işlemcileri, Tesla’nın planları, kristarilize güç kontrolörleri, hava durumunu değiştirebilen cihazlar, gizli HAARP projeleri, Atlantis’in yeri ve hakkındaki gizli araştırmalar hatta Atlantis’in bulunduğu yerin detaylı konumları, özel üretim motorların planları, gizli algoritmalar ve hesaplamalar, süper bilgisayarlar ve yapay zekalar bu düzeyde yer alan içeriklerin bu düzeyde yer aldığı iddia edilir.

10. Meraklı gözlerin en merak ettiği bölüm. Henüz ulaşılamayan ‘Mariana Çukuru’ ve daha da derinleri.

Burası tamamen şehir efsanesi gibi duruyor. Varlığı ya da yokluğu asla kanıtlanamamıştır. Son kullanıcı tarafında asla da kanıtlanamayacak gibi görünüyor.
Dünyanın en derin noktası olan Mariana Çukuru’ndan adını almış bu düzey için birçok iddia vardır. Henüz ulaşılamamasının sebebi, günümüz bilgisayar teknolojisinin bunun için yetersiz olmasından gelmektedir. Kuantum ile çalışan bilgisayarlar ile Marianas web’e girilebileceği söylenir.
Bu düzey için atasözleri, beklenti içine sokan sözler de söylenmiştir, ‘eğer bir gün ulaşılabilirse, internetteki savaş bitecektir‘ gibi.

Seviye 6

Deep web dünyasında bilinen en tehlikeli seviye olduğu söylenir.

Seviye 7 (The Fog/Virus Soup)

Efsaneye göre, savaş bölgesi olarak tabir edilen bir bölge, Marianas ve seviye 6 gibi, hakkında hiçbir şey bilinmeyen, ancak teorilerde yaşayan bir düzeydir. Savaş bölgesi olarak adlandırılmasının sebebi, herkesin ‘seviye 8’e başka kimsenin çıkmamasını istediği için savaşacak olmasıdır.

Seviye 8 (The Primarch System)

Bu düzey için yapılan tanım ise, internetin son noktası olduğudur. Günümüzde herhangi bir kişinin ya da devlet organizasyonunun bilmediği bir ‘Primarch sistem’ (God of System – İnternetin tanrısı) tarafından kontrol edildiği söylenmektedir.
Seviyenin tepkisiz olduğu, ve internet dünyasına değiştirilemeyen komutlar gönderdiği ifade edilir. Primarch sistem hakkında yerli kaynaklar arasında bilgi bulunmamakla birlikte, standart seviye 8 tanımları dışında yabancı kaynaklarda da herhangi bir bilgi bulunmamaktadır.

Son olarak, ben deep web’e giriş yapmanızı tavsiye etmiyorum. Zira az orandaki işe yarar sayılabilecek içeriğe ulaşmak için dahi, gerekli yönlendirme dizinlerini bulmanız çok zamanınızı alır, ve vaktiniz boşa geçmiş olur. Ancak yerin altında böyle bir dünya var. Bunu bilmenizden zarar gelmeyeceğini düşündüğüm için sizlerle bunları bilgilendirme amaçlı olarak paylaştım.